Barvy osmáka degu

AGOUTI

přírodní - dominantní

Zdroj fotografie: náš chov

U agouti barvy má každý chloupek pruh alespoň ve dvou barvách. V Agouti jsou červenožluté a černé, takže srst vypadá hnědočerná; břicho má světlejší barvu. Oči jsou černé. Divoká, přírodní barva Agouti je zděděna dominantně. To znamená, že pokud se páří agouti osmák s jinou barvou, výsledkem bude vždy mládě barvy agouti, které bude nositelem barvy druhého rodiče. (Agouti+blau=agouti BT, agouti+sand=agouti ST atd.) chloupky jsou hnědé uprostřed a šedo / černo-hnědé nahoře a v podsadě. Srst je kolem očí, uší, břicha a krku mnohem světlejší.

 

BLACK - ČERNÝ

černá - recesivní

Zdroj fotografie: náš chov

Černá barva byla u osmáků potvrzena teprve relativně nedávno a je pravděpodobně způsobena non-agouti mutací. Mutace způsobuje, že se černá barva šíří z kořenů ke špičkám po celém chloupku, zatímco žlutá již není viditelná. Non-agouti má tedy přesně opačný účinek než červené zesvětlení (písek). První zvěsti o existenci černých osmáků nacházejících se někde v USA, ČR nebo Nizozemsku, se pravidelně objevovaly už před rokem 2014. Teprve na podzim 2014 však někdo ve francouzském obchodě s domácími mazlíčky, prý koupil černého osmáka. Potvrzení pak přišlo v únoru 2015 s fotografií. Úplně černé zvíře, s lehce poškozeným ocasem je považováno za prvního černého osmáka na světě. V ČR se první černo-bílá holčička narodila v Escalante´s Degu 13.2.2018. Ve Sweet Degus pak 22.2.2018 2 černí kluci a 1 černá holčička.

> Toto prvního černého osmáka na světě zde <

 

BLAU - MODRÝ

modrá - recesivní

Zdroj fotografie: Kate Collier, https://www.pinterest.cl/pin/429882726912320379/

Modrá barva, byla druhá barevná varianta chovaná u osmáka. Vznikla tzv. genovou mutací, pářením dvou agouti osmáků. Dědí se recesivně. To znamená, že může vzniknout pouze pářením s jiným modrým osmákem nebo nositelem modrého genu. Barva srsti kolem očí, uší, břicha a krku je mnohem světlejší. V současné době existuje mnoho různých odstínů modré.

 

CREAM - KRÉMOVÝ

krémová - recesivní

Zdroj fotografie: náš chov

Krémová barva vznikla pářením pískových a modrých osmáků. První bílo-krémový osmák v ČR se narodil v Rays of Sunshine 26.10.2015. Srst je světlejší než srst pískově zbarveného (červeného) osmáka, barva připomíná šampaňské. Když je osmák plně dospělý, barva srsti se změní a ztmavne, špičky chloupků zčervenají.

 

CHOCOLATE - ČOKOLÁDOVÝ

čokoládová - recesivní

Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/FluffyFurballsDegus/

Čokoládový osmák existuje krátce. V ČR se první čokoládový osmák narodil 14.9.2019 v Midas Degu v Praze. Barva byla vytvořena pářením pískově zbarvených a černých osmáků. Srst je světlejší než srst Agouti osmáků, méně mramorovaná a barva připomíná horkou čokoládu s mlékem. Když je osmák plně dospělý, barva srsti se změní a ztmavne, špičky chloupků zčervenají.

 

LILAC (BLAU-GRAU) - FIALOVÝ

fialová - recesivní

Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/MirisBY/

Doposud Lilac byla k vidění ještě nedavno pouze v Rusku. Lila je vyrobena z kombinace čokoládově zbarvených a modrých zvířat.

 

BLAU NON AGOUTI

tmavší šedá, antracitová - recesivní

Zdroj fotografie: facebook FluffyFurballsDegus

Antracitová barva existuje teprve krátkou dobu. Vznikla křížením černých a modrých osmáků. Nemá světlé brýle kolem očí a světlé bříško jako modrý osmák.

 

SAND - PÍSKOVÝ

písková - recesivní

Zdroj fotografie: Cobais Rentonar, https://cz.pinterest.com/pin/322429654562452933/

Pískově zbarvený osmák je chován již pár let. V ČR se narodili první pískoví osmáčci 7.9.2013 v Barney´s Degu v Praze. Zjasnění barvy srsti kolem očí, uší, břicha a krku je zde vidět jen slabě. Na chloupcích se rozšiřuje červená barva, takže tmavá již není viditelná.

 

Bílá barva se zatím nedědí tak, jako ostatní. Je jen podíl bílého zabarvení. V německém Dein Degu však probíhá šlechtitelský projekt, kdy již i na tomto se pracuje a v současné době je třeba ještě vyšlechtit zdravou nepříbuznou bílou linii osmáků degu viz.https://www.dein-degu.de/...

Punktschecke

malinký podíl bílého zabarvení

Zdroj fotografie: https://www.littledegus.net/zuchttiere

 

Schecke

střední podíl bílého zabarvení

Zdroj fotografie: https://www.haustier-anzeiger.de/kleintiere-nagetiere/degus/anzid_84064198.html

 

Starkschecke

větší podíl bílého zabarvení

Zdroj fotografie: pixabay.com

 

Superschecke

úplně nebo téměř úplně bílého zabarvení

Zdroj fotografie: https://www.dein-degu.de/home/informationen-zu-degus/farben-scheckungen/

 

Značení barev osmáků degu

 • ST - nositel pískového genu
 • BT - nositel modrého genu
 • Scht - nositel černého genu
 • evtl. značí možný, ale nepotvrzený gen po vzdálenějších předcích
 •  

  Barvy vs geny

 • dominantní barva - agouti, se dědí dominantně tj. pářením agouti osmáka s jinou barvou, bude výsledek vždy mládě barvy agouti, které bude nositelem genu barvy druhého rodiče - agouti + blau = agouti BT, agouti + sand = agouti ST atd.)
 • recesivní barvy - vznikají pouze pářením osmáka dané barvy s druhým osmákem stejné barvy nebo osmákem, který gen této barvy nese - např. agouti + lilac = Agouti ST, Scht a BT, Agouti ST,Scht,BT + lilac = lilac a Agouti ST,Scht,BT, lila + lila = lila (agouti vznikne z tohoto spojení jen vzácně)
 • Krémový osmák je vždy nositel modrého a pískového genu
 • Čokoládový osmák je vždy nositel černého a pískového genu
 • Blau non agouti je vždy nositel černého a modrého genu (nemá světlé brýle kolem očí a světlé bříško jako modrý osmák)
 • Lila je vždy nositel černého, modrého a pískového genu
 • Zdroj informací: https://www.dein-degu.de/...

   
  Copyright © 2020-2023 Degus4You.cz. Všechna práva vyhrazena.