Vhodná klec pro osmáka degu

Osmáky degu lze chovat ideálně v klecích či voliérách, případně v dobře větraných teráriích či vitrínách.

Minimální rozměr pro dva osmáky by měl být cca 60x45x80cm (šířka x hloubka x výška), doporučený rozměr 100x50x100cm a více. Stejně důležité je také prostorové členění klece a vybavení o patra, větve, prolézačky kolotoč atd. aby osmáci měli možnost běhat, šplhat a zabavit se! Nevybavená, byť prostorná klec, je stejně špatně jako klec malá. Pokud budete mít klec vysokou, je důležité, aby měla plná mezipatra každých maximálně 60 cm, kvůli hrozícímu pádu osmáka z vyšky.

S vyšším počtem osmáků úměrně stoupají i prostorové nároky! Každý z osmáčků, by měl mít možnost si v ubikaci najít koutek sám pro sebe.


Výpočet velikosti klece

Chcete vědět, kolik se do vaší klece vejde v ideálním případě osmáků? Zkuste náš výpočet. Zadejte rozměry v centimetrech.
Např 100x50x75cm (šířka, hloubka, výška).

šířka: cm
hloubka: cm
výška: cm

Co je dobré zvážit při výběru klece pro Osmáky degu

Osmák je převážně denní tvor a přizpůsobí se časovému harmonogramu domácnosti. Přesto doporučuji je umístit tam, kde Vás nebudou v noci budit, ale zároveň budou ve společnosti lidí. To je lepší pro jejich socializaci a navíc byste přišli o potěšení z jejich společnosti.

Dejte také pozor, aby nebyli v průvanu, vlhku či tmavém a nadměrně hlučném prostředí nebo aby na ně v létě příliš nesvítilo přímé slunce.

Z osobní zkušenosti je ideální voliéra nebo klec, která má otevírací celé jedno čelo nebo alespoň velká dvířka (budou se Vám lépe umísťovat větve a vybavení klece a samozřejmě Vám půjde i lépe čistit) a jako dno plechový nebo skleněný vysouvací šuplík. Osmáci z klece vyhazují nepořádek, proto je ideální na klec ze strany, která bude u zdi, zavěsit omyvatelné bočnice.

Rozteč mříží by neměla být větší než 2 cm pro dospělé osmáky nebo 1,5 cm pokud budete chtít chovat mláďata.

Většina u nás prodávaných klecí má plastové dno, které dříve či později osmáci prokoušou. Proto je třeba pořídit buď klec s kovovým dnem nebo pod klec nechat vyrobit skleněné terárium, na které se klec posadí. Některé klece mají na dně kovový rošt, který má zabránit prokousání plastového dna. Pokud už takovou klec pořídíte, zakryjte rošt dostatečnou vrstvou podestýlky, aby po něm osmáčci nechodili a nedošlo k poranění jejich tlapek.

Pokud si to můžete finančně dovolit, určitě doporučuji na zakázku vyrobené klece. Osobní zkušenost máme s panem Roderem – voliery.cz. Tyto klece jsou takřka nesmrtelné, občas se dají pořídit se slevou v inzerátech. Chtějte jednu celou stěnu otevírací a v ní ještě ideálně malá dvířka. Ten přístup do klece, vám neskutečně usnadní život jak při vybavování klece, tak při každém čištění!

Klece s plechovým dnem, lze koupit např. zde https://www.klece.eu/klece-s-plechovym-dnem-c7/burunduk-plechove-dno-i219/. Klec je rozměrově pro dva osmáčky na hraně v hodnosti a určitě je u této klece nutné nahradit drátěná patra, která nejsou vhodná pro osmáčí nožičky. Další levnější variantou je klec z https://www.levneklece.cz/www-levneklece-cz/eshop/10-1-Klece-pro-cincily-osmaky/. Doporučit mohu zejména klece o rozměrech 80x120x50 nebo rozměr 100x100x55 a můžete buď dokoupit zábranu proti okusu pro klece o délce 100 cm nebo ještě lepší řešení je domluvit se s prodejcem na koupení klece se slevou bez plastové vany a nechat si na míru vyrobit skleněné nebo plechové dno. Skleněné dno Vám na míru vyrobí sklenáři, připadně některé zverimexy, jsou schopné tuto službu zprostředkovat. Plechové dno poptejte u zámečníka v okolí nebo je vyrábí na zakázku např. pan Vojtěch Káňa - kontakt je možné získat na FB skupince Osmák degu, kde je možné dohledat spoustu pozitivních recenzí. Další inspiraci a tipy ohledně osmáčího bydlení včetně fotografií, najdete např. https://degudrey.blogspot.com/2015/02/osmaci-bydleni.html nebo https://osmakferda.wgz.cz/rubriky/vse-o-osmacich.


Naše jedna z klecí pro Osmáky degu


viz galerie


Vybavení naší klece

Domek SMALL ANIMAL Kaskada dřevěný s kůrou 43x28x22cm PC 299,-


Karlie hnízdo travní 21cm PC 109,-


Dřevěný kolotoč Speedy- Ø 29 cm x 10 cm PC září 2019 329,- Kč (Zoohit nyní r.2020 299 Kč a v akci 249,-)

Kolotoč je třeba o průměru určitě větším než 25 cm. Menší kolotoče nejsou vhodné. Kovovým síťovým kolotočům se raději vyhněte, hrozí při nich riziko nejrůznějších úrazů, z nichž amputace ocásku je ještě ta lepší varianta. Hrozí skřípnutí osmáčka mezi tyčku výztuže kolotoče a stojánek. Navíc je musíte častěji promazávat, jsou hlučné. Každopádně žádný kolotoč nenechávejte v kleci pokud máte mláďata. Kolotoč můžete vrátit, jakmile budou miminkům cca tři měsíce a vážit více než 100g.

Speedy kolotoč bohužel zmizel z trhu, tak jsme nahradili kolotoče nerezovými kolotoči, které vyrábí pan Šimčík. Poměr cena výkon nemá konkurenci.https://www.deguwheel.eu/.

Dřevěný kolotoč je taky varianta, ale je třeba jej zabezpečit proti okusu zašroubováním vrutů po obvodu kolotoče nebo vlepením hliníkové lišty. Luxusní a téměř nesmrtelné kolotoče se dají pořídit v německu nebo UK – PC s dopravou je však vysoká.


Foto upraveného kolotoče degudrey


V Mujdegu patexem lepené hliníkové profily


Luxusní kolotoče z Německa https://www.laufradschmiede.de/collections/frontpage.


Luxusní celokovové kolotoče Tic Tac wheels z UK 1
https://www.tictacwheels.co.uk/metal-wheels


Tunel TRIXIE korkový velikost L průměr do cca 19cm a délka až do 55cm PC 214,-


Luxusní sada kostka, roháč, dva tulivaky a dvě velké houpačky s vyměnitelným potahem vyrobeno na zakázku od Eva Vorlová Osmák Ferda Benešov PC 925 vč. poštovného


2x dřevěný žebřík 7 x 55 cm PC 168 Kč


Hamaka pro potkany a větší hlodavce 30 x 30 cm PC 70 Kč

Ostatní: napáječka, velké větve na lezení a osmáčky velmi oblíbené papírové kobercové trubky. Misky máme v kleci jen kvůli prokapávajícím napáječkám, aby nekapaly na podestýlku. Krmení rozhazujeme volně po kleci.

 

 
Copyright © 2020-2023 Degus4You.cz. Všechna práva vyhrazena.