Rozmnožování osmáka degu

Osmáci dosahují pohlavní dospělosti již ve věku 3 měsíců. První březost samiček se však v chovu doporučuje kolem 6 měsíců o ideální váze 200 - 220g. Lze uchovnit samičku již od ukončených 5ti měsíců, ale 6 se doporučuje z důvodu, že právě v tomto věku, samičky dosahují ideální váhy, mají více vajíček a vrh bývá početnější.

První porod by měl proběhnout do maximálně 18 měsíců - tedy do 15 měsíců by samička měla zabřeznout. Poté již pánev ztrácí pružnost a může dojít k různým zdravotním komplikacím, včetně úmrtí samičky nebo miminek. Samička často rodí v noci nebo v době naší nepřítomnosti, proto je třeba samečka oddělit od samičky alespoň na týden ještě před porodem, protože samička má po porodu ještě poporodní říji, které sameček rád využije, což by pro samičku bylo nebezpečné. Samička, by měla mít v prvním roce 1 vrh, ve druhém roce dva vrhy a ve třetím roce vrh poslední (vše záleží na zdravotním stavu a kondici samičky a počtu mláďat ve vrhu - čím více, tím větší zátěž pro samičku a tím více času samička potřebuje na zotavení).

Do zaslouženého chovného důchodu, by tedy samička měla jít v plné síle ve 3,5 nebo maximálně 4 letech. Samička je březí zhruba 84 - 94 dní, poté se rodí 2 – 10 plně vyvinutých mláďat. Mláďata jsou kojená, pak pozvolna začínají jíst i pevnou stravu. Zhruba od 2 - 3 týdnů, už by mláďata měla dosáhnout na napáječku. Je možné je odstavit po 6ti týdnech o minimální váze 70g.

Samečky od samiček oddělit max v 8mi týdnech.

 

 
Copyright © 2020-2023 Degus4You.cz. Všechna práva vyhrazena.